Ghid complet ulei de motor: vâscozitate, norme ACEA și API, intervale de schimb

Ghid complet ulei de motor: vâscozitate, norme ACEA și API, intervale de schimb

Uleiul de motor se alege după norma cerută de constructor în cartea de service (de exemplu VW 507 00, RN0720, MB 229.51), nu după vâscozitate sau brand. Vâscozitatea (5W30, 5W40) vine a doua, după climă și vârsta motorului. Dacă mașina are filtru de particule, ai nevoie de ulei Low SAPS (ACEA C). Norma o cauți pe eticheta din spatele bidonului.

Ce înseamnă 5W30, 5W40 sau 0W20 pe bidon?

Cifrele de pe bidon sunt clasa de vâscozitate SAE: prima cifră cu „W” (winter) spune cât de ușor curge uleiul la rece, a doua cât de gros rămâne la temperatura de lucru a motorului, în jur de 100 °C. Un 5W30 și un 5W40 pornesc la fel de bine iarna, dar 5W40 rămâne mai vâscos la cald. Un 0W20 este mult mai fluid și este cerut doar de motoare proiectate special pentru el.

Cu cât primul număr este mai mic, cu atât uleiul ajunge mai repede la lagăre la pornirea la rece, când se produce cea mai mare parte a uzurii. Pentru iernile din Sălaj, un 5W este suficient pentru orice mașină. Al doilea număr contează pentru motoarele cu rulaj mare, unde o peliculă mai groasă (40) acoperă jocurile mărite din lagăre. Vâscozitatea o alegi din intervalul permis de constructor: dacă în carte scrie doar 0W20, un 5W30 poate crește consumul și afecta distribuția variabilă.

Ce sunt normele ACEA A/B și C, și ce înseamnă Low SAPS?

ACEA este asociația constructorilor europeni și clasifică uleiurile în două familii pentru autoturisme: A/B (benzină și diesel fără sisteme moderne de tratare a gazelor) și C (compatibile cu catalizatori și filtre de particule). Literele C înseamnă „Low SAPS”, adică conținut redus de cenușă sulfatată, fosfor și sulf, care altfel înfundă filtrul de particule. Un motor cu DPF sau GPF are nevoie de ulei ACEA C, fără excepție.

În secvențele ACEA 2023, clasa A3/B4 are cenușă sulfatată de 1,0–1,6% și o vâscozitate HTHS de minimum 3,5 mPa·s, fiind uleiul „clasic” de protecție pentru motoare fără DPF. A5/B5 și A7/B7 sunt variantele fluide, cu HTHS între 2,9 și 3,5 mPa·s, pentru economie de combustibil, permise doar dacă constructorul le cere explicit. Clasa A1/B1 a fost retrasă, așa că uleiurile vechi cu această etichetă nu mai au corespondent actual.

La clasele C, diferența stă în cenușă și HTHS: C2 are cenușă maximum 0,8% și HTHS minimum 2,9 mPa·s (fluid, tipic pentru PSA și Toyota), C3 are cenușă maximum 0,8% și HTHS minimum 3,5 mPa·s (cel mai răspândit, pentru VW, BMW, Mercedes, GM), C4 are cenușă maximum 0,5% și HTHS minimum 3,5 (cel mai „curat”, cerut de Renault RN0720). C5 și C6 sunt clasele fluide, cu HTHS 2,6–2,9 mPa·s, pentru motoare noi proiectate pentru 0W20 și economie de combustibil. C1 a fost retrasă, iar uleiurile C1 nu se mai produc curent.

Clasă ACEA

Cenușă sulfatată (max.)

HTHS (mPa·s)

Pentru ce motoare

A3/B4

1,0–1,6%

≥ 3,5

Benzină și diesel fără DPF, protecție maximă, intervale normale

A5/B5

1,6%

2,9–3,5

Motoare proiectate pentru ulei fluid, fără DPF (Ford, Volvo mai vechi)

C2

0,8%

≥ 2,9

Diesel/benzină cu DPF sau GPF, fluid (PSA, Toyota, Honda)

C3

0,8%

≥ 3,5

Diesel/benzină cu DPF, vâscozitate normală (VW, BMW, MB, GM, Hyundai)

C4

0,5%

≥ 3,5

Diesel cu DPF Renault/Dacia/Nissan (RN0720)

C5

0,8%

2,6–2,9

Motoare noi cu 0W20 (Renault RN17 FE, VW 508/509, Ford 948-B)

C6

0,8%

2,6–2,9

C5 plus protecție suplimentară la LSPI și depuneri (motoare turbo benzină noi)

 

Sursa valorilor: secvențele ACEA 2023 pentru motoare ușoare, listate în secțiunea Surse.

Ce înseamnă API SN, SN Plus și SP?

API este clasificarea americană, cu litera S pentru benzină și C pentru diesel; a doua literă crește alfabetic pe măsură ce apar norme mai noi. API SP a fost introdusă la 1 mai 2020 și adaugă față de SN protecție la pre-aprindere la turații mici (LSPI), la uzura lanțului de distribuție și un control mai bun al depunerilor. Un ulei API SP poate înlocui un SN sau SN Plus în majoritatea motoarelor pe benzină.

Pe piața europeană, API contează mai ales pentru mașini asiatice și americane (Toyota, Honda, Hyundai/Kia, Ford). Pentru un diesel european decid norma ACEA și cea a constructorului, iar API CF de pe etichetă este informație secundară. Dacă bidonul are doar API și niciun ACEA, nu-l pune într-un motor european modern.

De ce contează norma constructorului mai mult decât ACEA?

Norma constructorului (VW 507 00, MB 229.51, RN0720) este o omologare concretă: producătorul de ulei a trimis produsul la teste pe motorul respectiv și a primit aprobarea scrisă. ACEA este o bază comună, dar fiecare constructor adaugă cerințe proprii, de aceea două uleiuri C3 pot să nu fie ambele bune pentru același motor. Când în cartea de service apare o normă, aceea este singura care contează.

„Omologat MB 229.51” înseamnă că uleiul apare în lista oficială Mercedes; „recomandat pentru MB 229.51” înseamnă că producătorul de ulei spune că îndeplinește cerințele, dar fără aprobare. Pentru o mașină în garanție, cere ulei omologat; pentru una veche, „recomandat pentru” de la un brand serios este de obicei suficient.

Normă

Constructor

Vâscozitate tipică

Bază ACEA

Când o întâlnești

VW 502 00 / 505 00

VW, Audi, Skoda, Seat

5W40

A3/B4

Benzină și diesel fără DPF, până în 2005–2008

VW 505 01

VW grup

5W40

A3/B4 (pompă-duză)

Diesel TDI cu injectoare pompă-duză, 1.9/2.0 TDI PD

VW 504 00 / 507 00

VW grup

5W30

C3

Benzină și diesel cu DPF, LongLife, 2005–prezent

VW 508 00 / 509 00

VW grup

0W20

C5

Motoare noi 2017+, doar unde scrie explicit

MB 229.5

Mercedes-Benz

5W40, 0W40

A3/B4

Benzină și diesel fără DPF, intervale lungi

MB 229.51 / 229.52

Mercedes-Benz

5W30

C3

Diesel cu DPF, benzină cu catalizator modern

BMW Longlife-01

BMW

5W30, 5W40, 0W40

A3/B4

Benzină BMW fără GPF

BMW Longlife-04

BMW

5W30, 0W30

C3

Diesel cu DPF și benzină din 2004+

RN0700 / RN0710

Renault, Dacia

5W40, 5W30

A3/B4, A5/B5

Benzină și diesel fără DPF

RN0720

Renault, Dacia

5W30

C4

Diesel dCi cu filtru de particule (Euro 5, Euro 6b)

RN17

Renault, Dacia

5W30

C3

Motoare Euro 6 recente, benzină TCe și diesel Blue dCi cu AdBlue

RN17 FE

Renault, Dacia

0W20

C5

Motoare noi cerute expres cu 0W20, nu înlocuiește RN17

Ford WSS-M2C913-C / 913-D

Ford

5W30

A5/B5

Ford benzină și diesel 2005–2018; la unele diesel cu DPF Ford cere în schimb norma Low SAPS WSS-M2C934-B (5W30) sau WSS-M2C950-A (0W30), verifică în carte

PSA B71 2290

Peugeot, Citroën, DS, Opel (după 2019)

5W30, 0W30

C2

Diesel HDi/BlueHDi și benzină PureTech cu FAP/GPF

PSA B71 2312

Peugeot, Citroën

0W30

C2

BlueHDi și PureTech recente, economie de combustibil

GM dexos2

Opel, Chevrolet

5W30

C3

Opel și Chevrolet benzină și diesel 2010–2019

Fiat 9.55535-S2 / S4

Fiat, Alfa, Jeep

5W40, 5W30

C3, C4

Multijet cu DPF

Hyundai/Kia

Hyundai, Kia

5W30

C2, C3

CRDi cu DPF cer C3 sau C2 în funcție de an

 

Normele din tabel sunt sintetizate din fișele producătorilor și din oilspecifications.org (vezi Surse); același motor poate cere norme diferite în funcție de an și de sistemul de depoluare, deci verifică în cartea de service.

La câți kilometri și după cât timp se schimbă uleiul?

Uleiul se schimbă la intervalul din cartea de service, în kilometri sau luni, oricare vine primul: la majoritatea mașinilor europene 15.000 km sau 12 luni, la mașinile mai vechi 10.000 km sau 12 luni, iar la cele cu regim LongLife până la 30.000 km sau 24 de luni. Timpul contează la fel de mult ca distanța: un ulei stă doi ani în motor și se oxidează, chiar dacă mașina a rulat 5.000 km. Un motor care merge pe distanțe scurte, în oraș, are nevoie de schimb mai des.

Intervalele lungi din carte presupun ulei omologat exact pentru norma LongLife. Dacă mașina are peste 150.000 km, tractează, merge mult pe trasee scurte sau pe GPL, coboară intervalul la 10.000–12.000 km. Pentru un diesel cu DPF, un schimb mai des este cea mai ieftină protecție pentru filtru, pentru că uleiul se diluează cu motorină la fiecare regenerare.

Situație

Interval recomandat

Observație

Mașină nouă, în garanție, ulei omologat

Intervalul din carte (15.000–30.000 km / 12–24 luni)

Păstrează facturile cu norma uleiului

Mașină 5–10 ani, rulaj normal

10.000–15.000 km / 12 luni

Un schimb pe an chiar dacă nu atingi kilometrii

Rulaj mare (peste 150.000 km) sau trasee scurte

8.000–10.000 km / 12 luni

Consumul de ulei crește, verifică nivelul lunar

Diesel cu DPF, mult oraș

10.000 km / 12 luni

Uleiul se diluează cu motorină la regenerări

GPL

10.000 km / 12 luni

Temperaturi mai mari în camera de ardere

Mașină folosită rar (sub 5.000 km/an)

La 12 luni, indiferent de kilometri

Condensul și oxidarea lucrează și cu motorul oprit

 

Cum îmi dau seama că uleiul e vechi?

Uleiul vechi se recunoaște după nivel scăzut pe jojă, culoare neagră opacă și consistență apoasă la benzină, sau după miros de ars și depuneri pe capacul de umplere. Pe jojă, un ulei bun de diesel este oricum negru după câteva sute de kilometri, deci culoarea singură nu spune nimic la diesel. Semnele sigure sunt kilometrii și lunile trecute de la ultimul schimb.

Alte indicii sunt zgomotul de tacheți la pornirea la rece, martorul de presiune ulei care pâlpâie la ralanti cu motorul cald și consumul crescut între schimburi. Dacă uleiul are aspect lăptos, nu este vechi, ci contaminat cu antigel sau apă, iar mașina trebuie oprită și verificată. Dacă miroase a motorină și nivelul crește în loc să scadă, la diesel înseamnă regenerări de DPF eșuate repetat.

Sintetic, semisintetic sau mineral: ce diferență e în practică?


Autor :
Adaugat la : 14.10.2026
Publicat in :
Vizualizari : 34